Sok medence tulajdonos nincsen tisztában azzal, hogy a foszfátok, a medence pH-ja, valamint a csövek rossz állapota egyaránt befolyásolhatja a medence vizének állapotát. Ezek mindegyike problémát okozhat, ronthatják a víz minőségét, aminek hatására az bezöldül, algásodni kezd és felborul a pH-ja.
A medence vize sok minden miatt válhat problémássá, aminek fő oka, hogy az algák szeretik a foszfátokat, hiszen kitűnő növényi tápanyagnak tekintik őket. Szerencsére ezt és az egyéb problémákat is könnyen kezelhetjük.
Most megmutatjuk, hogy mit érdemes tenni abban az esetben, ha zöldre színeződött a medence vize.
Mivel mutatható ki a probléma?
Ha nem tudjuk, hogy mi lehet a gond, akkor nagyon nehéz lesz vele szembeszállni, hiszen nem vagyunk tisztában azzal, hogy mi a fő probléma, akkor képtelenek leszünk azt megszüntetni. Fontos tudni tehát, hogy mit jelez, ha elszíneződik a medence vize. Előfordulhat algásodás, a pH érték megváltozása, de a fémek jelenléte is okozhat zöldülést. Ha megvan a válasz, akkor megtehetjük a megfelelő lépéseket a megoldás irányába.
A medence tisztítása nem igényel szakembert, szimplán tisztában kell lenni azzal, hogy a rendszeres karbantartás hiányában bizony problémás lehet a víz minőségének megőrzése. A kulcs tehát a folyamatos ápolás, mindegy, hogy vegyszerekről, medenceporszívóról, vagy éppen ezek kombinációjáról van szó. A tiszta víz fontos ahhoz, hogy egész szezonban maximálisan kiélvezhessük a medencét.
Ha elszíneződik, akkor az többnyire nem jelent jót. Kevesen tudják, hogy mire utalhatnak az egyes színek. Sokszor ráadásul túl is gondoljuk a dolgot, de ahhoz, hogy ezt megállapítsuk, kénytelenek leszünk megismerni a jelenségek okait.
Milyen az egészséges víz?
Mindenekelőtt nézzük meg, hogyan néz ki az egészséges víz. Amennyiben átlátszó, az már jó jel, de sokszor nem csak ez számít. Az sem árt, ha nem zavaros, nincs tele szennyeződésekkel, levelekkel, bogarakkal. Amennyiben elkezd opálosodni, akkor már gondolhatunk arra, hogy bizony felborult az egyensúly.
A megoldás persze nem az, hogy beletöltünk egy halom klórt és az majd megtisztítja. Ahhoz szoktunk, hogy a legtöbb uszodában terjeng ez a szag, bár hozzá kell tenni, hogy ez cseppet sem egészséges, ott máshogy nem lehet megoldani. A lényeg tehát, hogy nem kell szagának lenni. Amennyiben vegyszeres illatot áraszt, az azt jelentheti, hogy túl sokat tettünk bele, ami kárt tehet a bőrünkben.
Hogyan javíthatunk az elszíneződésen?
A különféle színek mindig árulkodnak arról, hogy mi lehet a gond. A barna, a zöld, a fekete zavaros víz fémeket jelent. Ilyenkor a csövek állapotára kell gyanakodni, a megoldás pedig a klóros tisztítás.
A zöld és a fekete mást is jelenthet, hiszen ha opálossá válik a víz, elszíneződik, akkor valószínűleg az alga a ludas. Erre pelyhesítőt és szűrést kell használni. Vigyázzunk arra, hogy az opálosodás a szűrőberendezés rossz állapota miatt is jelentkezhet. Érdemes azt is gyakran ellenőrizni, tisztítani, szükség esetén cserélni.