Amennyiben valaki rendszeresen foglalkozik a medence ápolásával, nem hanyagolja el a karbantartást, akkor az valószínűleg időben észre tudja venni az apróbb hibákat. Ezek javítása nem csak gyorsabb, egyszerűbb, hanem olcsóbb is, mint megvárni, hogy komoly probléma történjen.
A medencék bélésének átlagos élettartama 10-12 év, ami függ a fólia minőségétől, valamint a rendszeres ápolástól. Annál tovább tart ki, minél gyakrabban ellenőrizzük és figyeljük annak sérüléseit.
Aki azonnal cselekszik, annál pár ezer forintból meg lehet oldani a javítást. De lássuk, hogy milyen megoldások léteznek erre.
Mikor látszik, hogy a bélés már nem javítható?
Ha a bélés porozitása már szabad szemmel is láthatóvá válik, akkor a medence fólia bizony elveszti a fényét. Ez azt jelenti, hogy az anyag elöregedett. Ezt tapintással érzékelhetjük, ekkor ugyanis finom repedések és gyűrődések jelennek meg a felszínén. Az idő múlásával sajnos a bélést alkotó PVC érzékeny lesz a kémiai anyagokra, valamint a hőmérséklet változásaira. Ez módosítja az anyag rugalmasságát. Ebben a fázisban az olyan mértékben elöregedik, hogy vízszivárgást okozhat, így a fólia nem javítható. Fontos, hogy ez nagyjából 10-12 év után következik be, addig nagy valószínűséggel javítható marad.
Mit tehetünk ekkor?
Szerencsénk van, ha a fólián nem fedezzük fel az elöregedés és az idő előtti kopás jeleit. A szivárgást okozó rést ugyanis akár mi magunk is javíthatjuk, ami se nem bonyolult, se nem drága. Három módszer áll a rendelkezésünkre abban az esetben, ha lyukas lenne a bélés.
1. A tapasz alkalmazása
A bélésen fellelhető kisebb lyukak és repedések esetében javítókészletet alkalmazhatunk, amit készletben szerezhetünk be. Ez könnyen használható, lehetőséget ad arra, hogy a lyukakat és a repedéseket még évekre lezárjuk. Jó hír, hogy ezzel az egyszerű módszerrel még a víz alatti javítást is megoldhatjuk a szezonban, amikor a medence tele van és használjuk.
A tapasz felragasztása rendkívül egyszerű, hiszen csak ki kell vágni azt a megfelelő méretben, majd felragasztani a javítandó felületre. Amennyiben a medence alján kellene javítást végezni, akkor nem árt pár percig egy nehéz tárgyat tenni ár, ezzel biztosíthatjuk az erős tapadást.
2. Folyékony PVC
Egy másik lehetőség az apróbb lyukak eltüntetésére, az a folyékony PVC felvitele, amivel szintén pillanatok alatt megoldhatjuk a problémát. Ezt sokszor azonban jobb szakemberre bízni, hiszen ő jobban tudja kezelni az anyagot.
3. Hegesztés forró levegővel
Végül, de nem utolsó sorban itt egy másik technika, amivel hosszú ideig tartós eredményt érhetünk el. A forró levegős hegesztés estén egy külön berendezésre van szükség, ami anyaggal tölti fel a lyukat. Itt szintén szakembert kell hívni és csakis akkor oldható meg a javítás, ha a medence használaton kívüli állapotban van. Ez azt jelenti tehát, hogy az eljárás előtt mindenképpen le kell ereszteni a vizet. Hozzá kell tenni, hogy ez a legtartósabb és legbiztonságosabb módszer a fólia javítására.