Hiába a nyár, a meleg, a szabadság, a szünet, ahhoz, hogy biztonságosan és önfeledten érezzük magunkat a medencében, muszáj gondoskodni az apróságokról. A kisgyermekek nem mindig képesek felmérni a tetteiket és azok következményeit.
A medencében való fürdőzésnek kikapcsolódásnak kell lennie, amit csak akkor tudunk biztosítani a számukra, ha pár szabályt betartunk a csobbanó körül.
Biztonsági szabályok a medencéhez
Amikor megérkezik a melegebb időszak, akkor azonnal kivonulunk a teraszra, az udvarra, ahol a gyerekek egész nap önfeledten játszhatnak. A szülők együtt töltik el az idejüket velük, közösen pihenhetünk és élvezhetjük a napsütést. Ez egy csodálatos lehetőség arra, hogy végre ne a négy fal között “nyaraljunk”. Akinek azonban medencéje is van otthon, annak biztonsági rendszerre lesz szüksége, ha nem szeretne véletlen baleseteket.
Mindenki számára fontos az egész életen át tartó aktív életmód, főleg a mai világban, ahol egyre több időt töltünk a számítógép, a tablet és a telefon előtt. A gyermekek többsége még mindig szívesebben választja ezeket az eszközöket, mint a szabadtéri kikapcsolódást. De vajon, hogyan teremthetjük meg a teljes biztonságot?
1. szempont: A medence körüli tér biztosítása
Amikor kisgyermek vagy csecsemő van a családban, akkor rendkívül fontos, hogy a medencét megfelelően elbarikádozzuk, így elkerülhetjük, hogy véletlen baleseteket történjenek az udvaron. A kerítés legyen akkora, hogy a gyerkőc képtelen legyen azon átmászni, ne érje el a reteszeket se. Figyeljünk arra, hogy a közelben ne hagyjunk semmi olyan eszközt, amire rá tudna mászni, mint a létra vagy a szék.
2. szempont: Felnőtt felügyelete
Javasolt, hogy minden gyereket figyelemmel kísérjen egy szülő vagy felnőtt. A lubickoláskor ugyanis történhetnek balesetek, ha nincs ki vigyázzon rájuk. Ez akkor is igaz, ha a gyermek kiválóan úszik. Szabály, hogy 14 év alatti gyermeknek csak akkor szabad a medencébe csobannia, ha felnőtt van a közelben, aki felügyel rá.
Célszerű kijelölni valakit, aki kifejezetten ügyel az ő biztonságára, ha többen vannak, akkor pedig főleg. Bizonyos időszakonként cseréljük le egymást, hogy senki számára ne legyen teher. Ezzel sokat tehetünk a gyermek biztonsága érdekében. Ha tehát medencét építtetünk, akkor azt úgy tegyük meg, hogy legyen a környéken egy olyan árnyékos vagy fedett tér, ahol a felnőttek pihenhetnek addig, amíg vigyáznak a fiatalokra.
3. szempont: Fokozatosság
Alapvető szabály, hogy sose ugorjunk bele csak úgy egy medencébe. Az épített változatok esetében érdemes úgy megalkotni azt, hogy ne egy magas legyen mindenhol. Gyermekes családnál jó, ha a medence elején leér a lába, a végén pedig a szülők is nyugodtan fürödhetnek.
Az épített medence köré olyan anyagot és burkolatot válasszunk, amely nem csúszik, így akár messziről is ugrálhatnak a kicsik anélkül, hogy elcsúsznának, elesnének. Mivel ezt mi magunk alkothatjuk meg, így már a tervezés során érdemes ezt a szempontot is figyelembe venni.
Ami pedig a játékokat illeti, csak olyat engedélyezzünk, amit biztonsággal tud használni. Bizonyos kor felett már jöhetnek a nagyobb felfújható játékok, de a legfontosabb talán az, hogy a gyermek minél előbb megtanuljon úszni. Ez jelenti a legnagyobb nyugalmat.