Amikor épített medencében gondolkodunk, akkor alapvetően 3 paramétert kell figyelembe venni. Az egyik a telken rendelkezésre álló hely, a másik az úszómedence használatának gyakorisága, valamint a harmadik, a projektre szánt költségkeret.

A méretet illetően bármi szóba jöhet, de azért figyelembe kell venni, hogy az első és a harmadik pont nagyban függ egymástól. Ettől függetlenül szabadon engedhetjük a fantáziánkat, hiszen akkor lesz minden olyan, amire régóta vágytunk.

Kerttel arányos medenceméret

A legtöbb esetben a medence mérete közvetlenül összefügg a telken rendelkezésre álló szabad területtel. A nagyobb udvarokban egyértelműen van helye egy nagyobb úszómedencének és a körülötte szükséges térnek. Egy szerényebb méretekkel rendelkező kert esetében azonban muszáj figyelembe venni az elválasztó határokat, hogy a gyerekeknek is maradjon helyük a játékra, pihenésre. Mindenesetre fontos a kerttel arányos méret kiválasztása, hiszen az aránytalan építmény nem csak elveszi a helyet a többi dologtól, de nem is néz ki túl mutatósan.

Persze ehhez figyelembe kell venni a medence használati szokásokat, ugyanis nem mindegy, hogy mire és milyen gyakran használjuk azt. Egy családi épített úszómedence esetében, ha szeretnénk, hogy a kicsik is kényelmesen használhassák, akkor érdemes lapos vagy fokozatosan mélyülő típust választani. Amennyiben viszont úszásra is használnánk, de nincs elegendő helyünk vagy pénzünk, akkor sincs gond. Egy kisebb méretekkel rendelkező medence esetében sem kell lemondani az úszásról.

A harmadik lehetőség, hogy a medencével a kültéri életteret nagyobbítjuk meg vagy egészítjük ki. Ilyenkor bőven elég egy kis méretű építmény, amelyben éppen meg tudunk mártózni a forró nyári napokon.

A piszkos anyagiak

A projektre nagy hatással lesz a rendelkezésre álló budget, hiszen ez keretet szab annak, hogy miben gondolkodhatunk. Vegyük figyelembe az anyagköltséget és a munkadíjakat, valamint ne feledjük, hogy a medencének lesznek karbantartási és javítási költségei is. A hagyományos medencéknél egy csőtöréssel járó bontás nem két forint, de egy műanyag falú vagy fóliás medence is könnyen megsérülhet, ha nem vigyázunk rá kellően. Ne feledkezzünk meg az olyan felmerülő összegekről sem, mint a karbantartás, a tisztítás, vagy éppen a feltöltés.

Fontos információk építés előtt

Mindenképpen meg kell említeni, hogy a Helyi Építési Szabályzat felől kötelesek vagyunk érdeklődni az önkormányzatnál, hiszen több esetben tapasztalható, hogy a helyi rendeletek korlátozzák a medence építés tevékenységet. Érdeklődni kell a kerítéstől és épülettől elhagyandó távolságokról, amelyeket jellemzően 3-3 méterben határoznak meg.

Az engedély nélkül építhető építmény csak előírás szerint a megfelelő helyre kerülhet, nem túllépve a beépíthetőségi %-ot. Előfordulhat, hogy a jelenleg érvényben lévő szabály szerint engedély nélkül kerülhet oda a medence, de egyéb helyi szabályozás miatt mégsem kerülhet megépítésre a telken.

A jogszerűtlenül és túl nagy méretben odakerült medence esetében bontási határozatot kaphatunk, ha például nem megfelelő a távolság a szomszéd kerítésétől vagy védett területen kerül kialakításra. A méret tehát nem minden, számos apróságra ügyelni kell, ha kis telekkel rendelkezünk.