Manapság már mindenki arra vágyik, hogy legyen otthon egy saját medencéje, amibe bármikor csobbanhat egyet. A strand belépők rendkívül drágák, egy egész család számára meg igazi tortúra mindent összepakolni, beülni a kocsiba és elmenni odáig.

Érdemes tehát beruházni egy saját épített medencére, amely mindig készen várja a kicsiket és a nagyokat.

De vajon miből érdemes megcsinálni, milyen anyagot és fedést használhatunk? Ebben a cikkben minden fontos kérdésre választ adunk.

Hogyan építsünk medencét házilag?

Mindenekelőtt szükség lesz egy alapos tervezésre. Amennyiben ez megvan, akkor kezdődhet a telepítéshez szükséges földmunkák megkezdése. Ehhez szükség lesz egy földbe ásott gödörre, aminek az altalajára alaplemezt kell készíteni. Az úszómedence alapját ugyanis ki kell önteni, amire mehet a fal és a vakolat. Ezt követően jöhetnek a szaniterek, valamint az oldalfalak földdel való töltése. A belső falakat fóliával bélelhetjük ki, esetleg szóba jöhet a csempe is. Végül a medencetér külső részeinek személyre szabásával zárhatjuk le a medence építés folyamatát.

A tervezési munkák

Ehhez először mérjük ki és jelöljük be a medence területét. Tervezzük meg a kültéri területet és a berendezéseket, majd készítsük el az alaprajzot. Jelöljük ki acélrudakkal a leendő földmunkagödör területét. Az építés során gondoljuk át, hogy vajon minden oldalról kényelmesen megközelíthető-e a medence, a szükséges berendezéseket és kiegészítőket, mint a szűrőrendszert elérjük-e, hogy szükség esetén ki vagy be lehessen kapcsolni.

Előfordulhat, hogy az ásás során a talaj előkészítésére van szükség, ami igényelhet feltöltést vagy szintezést is. Amikor az ásás mélységéről vagy a medence magasságáról van szó, akkor fontos tudni, hogy a medence sosem nyúlhat ki 50 cm-nál nagyobb mértékben a föld felszíne fölé. Amennyiben ennél magasabbra nyúlik, akkor muszáj statikailag megfelelően kiszámítani a falakat.

Az ásás és a fenéklemez előkészítése

Ahhoz, hogy a földet kiássuk vállalkozóra lesz szükség, aki ezt megoldja helyettünk, esetleg kölcsönözhetünk egy mini kotrógépet is, amivel gyerekjáték a munka. A kisebb medencék esetében nagy előny, hogy műszaki segítség nélkül, barátokkal és néhány eszközzel megoldható ez a feladat. Az épített medence számára kiásott földet először ideiglenesen tárolni kell, hiszen a talaj egy része kelleni fog ahhoz, hogy a falakat kívülről feltöltsük.

A fenéklemez kialakításához pedig 20-30 cm vastag födémlemezekre lesz szükség. Ehhez helyezzünk körbe építési deszkákat, igazítsuk őket egymáshoz, majd rögzítsük azokat az adott helyen. A betonalap később hatalmas nyomást generál, így fontos az óvatosság.

Végül tűzzük az építőfóliát a deszkára, a fólia megóvja a betont a talajból felszálló nedvességtől. Végül fektessünk acélszőnyeget a távtartóra. Utána jöhet a beton alaplemez, amit nem árt alaposan tömöríteni, amivel megvédjük az időjárási viszontagságoktól és a gyors kiszáradástól. Ehhez a legjobb még egy építőfóliát is alkalmazni, majd hagyjuk az alapot pár napig, hogy kellően megszilárduljon.

A falak felállítása

Az előregyártott beépített medence bár egyszerűbbé teszi az építést, nem mindig ez a legtartósabb és a legjobb megoldás. Aki a süllyesztett medencét házilag akarja megépíteni, annak a falakon ki- és bevezetéshez szükséges lyukakkal érdemes ellátnia, hogy a szűrőberendezés és az egyéb kiegészítők és tisztítórendszer megfelelően működhessen.

Minden harmadik sorban U alakú téglákat kell letenni, amiket betonnal érdemes kitölteni. A vakolás előtt pedig ne maradjon el a rögzítés sem, amihez a 10 mm vastag gyorsvakoló profilokat gyorsan száradó cementtel érdemes a helyükön tartani. A vakolatot végül simítóval tudjuk a legkönnyebben eldolgozni.

A külső falakat a mész-cement habarccsal érdemes vakolni. Miután az megszilárdult, vastag bitumenes bevonattal zárhatjuk le azt. Ezt szintén simítólapáttal vagy glettelővel hordhatjuk fel a leggyorsabban és leghatékonyabban.

A medence csöveinek és szerelvényeinek védelme érdekében pedig nem maradhat el a falak feltöltése sem kívülről. Ehhez kb 10 cm homokot és finom kavicsot kell helyezni minden oldalra. A védőréteg megakadályozza az éles kövek benyomódását a csövekbe. Végül mehet rá egy 30-40 cm magas földréteg, amit rétegenként kézi döngölővel kell összetömöríteni.

Fóliázás és feltöltés

Végül pedig jöhet az alapos tisztítás, a szennyeződések eltávolítása, hogy aztán a medence fóliázásra sor kerülhessen. A bélés kivágásakor ügyeljünk arra, hogy minél kevesebb hézag és illeszkedés maradjon, amely megkönnyíti a tömítési folyamatot. A bélés lezárásához pedig forrólevegős szerszámot használjunk, aminél hatékonyabb eszközt nem ismerünk.

Az utolsó lépés az ellenőrzés és a medence vízzel való feltöltése. Ha minden varrás tömör, akkor töltsük fel szakaszosan a medret, figyeljük meg, hogy nem képződik-e valahol buborék az alján vagy a szélén. Ezután hagyjuk állni a vizet egy éjszakán keresztül, ha másnap is ugyanannyi van benne, akkor minden rendben van és készen áll a használatra.