Vannak olyan helyzetek, amikor a medencetulajdonosok nem újat szeretnének építtetni, hanem megjavítani azt, ami elromlott. Gyakran problémát jelent a felújítás, a karbantartás, esetleg a szervizmunkák elvégzése. Ez főleg akkor fordul elő, ha nincs se idő, se szaktudás ahhoz, hogy ápoljuk az építményt.
Szerencsére vannak olyan cégek, amelyek nemcsak az építésről gondoskodnak, hanem ezeket a feladatokat is megoldják helyettünk. Nekik köszönhetően nem kell többé aggódni az algás víz és a lerakódások miatt.
Az alábbiakban eláruljuk, hogy mit kell tudni a medencék felújításáról és karbantartásáról.
Régi medence vs új medence
Van, aki mindenről úgy gondolkodik, hogy a régi helyett inkább az újabbat választja. Pedig egy régebbi típusú medence is lehet ugyanolyan szép és elegáns, mint egy új, csak egy kis ápolásra van szüksége. Ennek oka, hogy a felület már szennyeződött, esetleg megkopott, eltörött, de ezt lehet orvosolni és újra használhatóvá tenni. Vannak cégek, akik még a gépészeti felújításról, illetve a teljes gépészeti átalakításról is gondoskodnak.
A felújítás során probléma lehet a fóliával, annak vízzáró képességével, a burkolat leválásával, valamint a fagyás okozta károkkal. Sokszor ugyanis maguk a gépészeti csövek sincsenek abban az állapotban, hogy azok hosszú távon használhatóak maradjanak. A gépészet egy idő után elöregedik, elromlik, így muszáj róla időben gondoskodni.
A szervizelés és a fólia cseréjének kérdése
Amikor a medence homokszűrővel van felszerelve, akkor ott biztos lehetünk abban, hogy a karbantartás nem maradt el, 10-15 évig nem lesz vele gond. Aki viszont nem gondoskodik erről, annál 2-3 év alatt tönkremehet a medence, a gépészet, így cserére és szervizelésre van szükség.
A legtöbb esetben a régi medencék esetében cserélhető a fólia, amit nem árt időnként megújítani, ugyanis az elöregedett anyag pillanatok alatt tönkre tud menni, ott pedig nagyobb lesz a kár, mint a haszon. Ma már számtalan színből és mintából válogathatunk, ezáltal mindenki megtalálhatja a stílusához legjobban passzoló fóliát, amely még a kertet is szebbé tudja tenni.
Mikor jöhet szóba a felújítás?
A felújításra a legjobb az őszi időszakot rászánni, hiszen így még van esély arra, hogy tavaszra minden a helyére kerüljön. A munka ugyanis több lépésből áll, megtörténik többek között a medencében található víz tisztítása, a vegyszerezés. Ezek elengedhetetlenek ahhoz, hogy a víz mindig tiszta és megfelelő hőmérsékletű legyen.
Ha ezek a lépések elmaradnak, akkor könnyen előfordulhat, hogy a szennyezettség olyan mértéket ölt, amit kizárólag a vízcserével lehet megoldani. Ha viszont fólia cseréről van szó, akkor mindenképpen le kell engedni a medencét, ez sokkal több idő és energia, amit a szakemberek sokkal gyorsabban és hatékonyabban megtehetnek.
Amennyiben tehát nem hanyagoljuk el a medence karbantartását, gondoskodunk az időszakos szervizelésről, akkor nem kell attól tartanunk, hogy az épített medencénkben kár keletkezik. A felújítás pedig remek lehetőség arra, hogy megóvjuk a pénztárcánkat egy nagyobb kiadástól.